Witamy w Galerii Askana
Dzięki połączeniu szerokiej oferty handlowo-usługowej z rozrywką Askana jest doskonałym miejscem zakupów i wypoczynku w kinie, kawiarni czy restauracji.
Położona w sercu miasta Galeria Askana pełni funkcje wykraczające poza tradycyjne miejsca handlu i rozrywki i stanowi swoiste miejsce spotkań dla mieszkańców Gorzowa i okolic.
Architektura obiektu łączy w sobie tradycję (materiały wykończeniowe budynków), elementy zabytkowe oraz nowoczesność rozwiązań komercyjnych (przeszklony dach, windy panoramiczne, nowoczesny multiplex).
Dodatkowe udogodnienia
m kw. powierzchni całkowitej
m kw. powierzchni najmu
sklepów i restauracji
miejsc parkingowych
Nawiązanie do tradycji - rzeźby w Galerii Askana
2 lipca 1257 roku rycerz Albert de Luge otrzymał prawo założenia miasta Landisberch Nova (Landsberg/Warthe) - dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego. Rzeźba nawiązuje do aktu nadania mu praw lokacyjnych przez dynastię Askańczyków, margrabiów brandenburskich. O samym Albercie (Albrechcie) wiadomo niewiele, stąd jego posąg może być jedynie rekonstrukcją postaci XIII-wiecznego rycerza. Atrybuty rycerskie oraz zwój pergaminu ze skrótem praw założyciela miasta.
Niewiele jest w historii naszego miasta postaci, które swym życiorysem jak klamrą spinają kilka epok. Jedno z pierwszych miejsc należy się Janowi Matysiewiczowi, znanemu starszym gorzowianom jako Mattis. Osiadł tu w 1919 roku, pozostał po 1945 roku, jego dawny dom kupiecki nadal stoi przy ul. Pionierów 8. Jan Mattis (1890-1966) jest przedstawicielem ludzi parających się handlem na wskroś epok i trendów. Atrybuty kupieckie - liczydło i stylizowana lada sklepowa.
Rzeźba przedstawia weterynarza i twórcę Instytutu Surowicznego i Bakteriologicznego - dr Oswalda Schreibera. Do Landsberga przybył jako młody weterynarz w 1898 roku. Początkowo pracował w rzeźni jako laborant. We wrześniu 1908 roku założył ostatecznie własną firmę z częścią badawczą i produkcyjną. Był to jeden z największych zakładów tego typu. Po wojnie, jego tradycję kontynuuje polski zakład, obecnie pod nazwą Biowet Vetoquinol. Naukowiec ze stylizowanym chomikiem Stefanem na kolanach.
Hermann Hirsch Landsheim (1818-1890) kupiec tekstylny żydowskiego pochodzenia. Założył w 1851 roku skład tekstylny. Coraz większa firma rosła się aż do rozmiarów domu towarowego, zajmując do lat 30-tych XX wieku trzy parcele tuż naprzeciw kościoła Mariackiego (katedry). Branża tekstylna była jedną z podstaw rozwoju miasta. Żydowscy kupcy i przedsiębiorcy, tak jak Hermann Landsheim byli budowniczymi dobrobytu miasta. Atrybuty profesji - sukno, nożyce i maszyna do szycia.
Rzeźba przedstawia mistrza piwowarskiego Louisa Kohlstocka (1820-1899) - reprezentanta tych, którzy poili i karmili. Browar Kohlstocków - Brauerei Kohlstock, założony w 1849 roku, był największym w regionie aż do 1945 roku. Najstarszy browar Kohlstocków mieścił się przy Starym Rynku, naprzeciw wieży kościoła Mariackiego (katedry). Spłonął razem z całą starówką w 1945 roku. Przemysłową kontynuację browaru (ul. Matejki) rozebrano w ostatnim czasie. Atrybuty piwowara - skórzany fartuch oraz beczka piwa.